orfeo nutrixxion

Dějiny Kávy

Dějiny Kávy

Není přesně známo, kdy člověk objevil účinky kávy a uvařil z jejich bobulí první nápoj. Existují však dva příběhy o původu kávy. První pochází od arabského lékaře Rhazese, který se mínil o kávě jako o léku kolem roku 900 př.n.l. Druhý příběh vypráví o etiopském pastevci koz, který si všiml, že jeho kozy jsou po požití červených bobulí mnohem aktivnější. Vyzkoušel to také a pocítil novou energii.

O těchto účincích se zmínil mnichům z nedalekého kláštera, kteří začali bobule jíst během večerních modliteb. Mniši zjistili, že se z těchto boulí dá připravit chutný nápoj, který dodává energii. Pravlastí kávy je s největší pravděpodobností Etiopie (provincie Kaffa), kde se i v současné době nacházejí divoce rostoucí keře kávovníku. Odtud byl nejspíše ve 13. a 14. století přenesen válečníky do Jemenu, kde byl vysazen na pole a dále kultivován.

Pěstování kávy bylo až do konce 18. století výsadou převážně obyvatelů Arabského poloostrova. Pro místní pěstitele se stala káva významným zdrojem příjmů. Největší zásluhy na rozšíření pěstování kávy i v jiných oblastech mají zejména Holanďané, kteří tajně přivezli kávová semena v 17. stolení z Jemenu. Rozhodli se pěstovat kávovníky ve svých zámořských koloniích a krátce poté začali kultivovat první keře v Indii a Indonésii, později pěstování rozšířili i na Jávu. V roce 1720 byl první kávovník přivezen Francouzi do Střední Ameriky, odkud se pak rozšířil do Brazílie a ostatních zemí Jižní Ameriky. V 19. stolení kávová kultura prožívá svůj největší vzestup. Všude vznikají kavárny, které slouží jako místa setkání literátů, novinářů a umělců.

--- kávovary, kávovar, zrnková, káva, segafredo, bristot, illy, lavazza, prodej kávy, caffee, káva, kafe, cafe, caffe, c