orfeo nutrixxion

Kofein a káva

Názory vědců na kofein a jeho účinky jsou různé. Jedna část vědců poukazuje na jeho nebezpečnost, protože kofein je velmi návykový. Avšak druhá část vědců, zastává názor, že kofein je při přiměřeném užívání bezpečná látka, která příznivě ovlivňuje náš organismus. Bezpečná dávka pro lidský organismus je 300 miligramů kofeinu denně, což je asi 2 až 3 šálky kávy. Kofein příznivě ovlivňuje i na lidský organismus. Zvyšuje pozornost, dobrou náladu, rozšiřuje poznávací schopnosti a zrychluje naše reakce. Dále kofein ještě obsahuje látky, které pomáhají tlumit některé nemoci, nebo zabraňují jejich vzniku.

Kofein je oblíbený u množství lidí, kteří potřebují překonat únavu jako například při cestování na delší vzdálenosti. Oblíbili si ho lidé v různých oblastech jako například při práci změnách, kde musí být stále bdělí jako lékaři, záchranáři, řidiči kamionů a podobně. Vědeckými studiemi bylo zjištěno, že na extroverti a introverty má kofein odlišný vliv. Více citlivější na kofein jsou introverti. Je dokázáno, že u dětí se kofein metabolizuje rychleji. Zjistilo se také, že pokud kuřáci při kávě kouří cigaretu tak tělo se zbavuje kofeinu dvakrát rychleji než obvykle.

Kofein se však nevyskytuje jen v kávě, ale nachází se skoro na každém kroku. Kofein můžeme najít iv čaji, čokoládě nebo ve sladkých i hořkých limonádách. Kofein se také přidává i do léků na hubnutí. Vysoký obsah kofeinu mají také i energetické nápoje, které jsou nyní velmi oblíbené.